IVETA RADIČOVÁ V GLS


radicova1.jpgPo Róbertovi Kaliňákovi, Milanovi Markovičovi, Magde Vášáryovej, Júliusovi Satinskom  tentokrát zavítala do GLS prvá ženská kandidátka na post prezidenta SR - Iveta Radičová. O pani Radičovej je známe, že vyštudovala sociológiu na Univerzite Komenského v Bratislave. Prednášala na univerzitách, napr. v Oxforde, Harwarde, Yale,... Bola vydatá za známeho humoristu Stana Radiča a v poslednom období premiérovania Mikuláša Dzurindu bola ministerkou práce, sociálnych vecí a rodiny. Dnes sa pokúša obsadiť miesto v „BIELOM DOME“.

Stretnutie s Ivetou Radičovou na jej štyridsaťpäťminútovej prednáške bolo niečím výnimočným, nielen preto, že osoba, ktorú máte možnosť vidieť len na televíznej obrazovke, stojí od vás necelých tridsať centimetrov. Zaujala  najmä svojím príjemným vystupovaním. V úvodnej časti prednášky nás oboznámila s peripetiami celého systému vzdelávania sociológie v 20. storočí a keďže čas veľmi rýchlo po jej monológu ubehol, nedočkavo sme jej začali klásť otázky zamerané na jej politickú kariéru. Kandidovať za prezidentku sa rozhodla až vtedy, keď zistila, že ľudia o nej vedia a chcú, aby riadila náš štát práve ona. Po zvážení všetkých za a proti sa rozhodla kandidovať. Vyjadrila spokojnosť s voľbou  nového  amerického prezidenta Baracka Obamu a po otázke, či je Slovensko pripravené mať na čele štátu ženu, odpovedala, že Slováci nie sú konzervatívni a ak Amerika môže mať za prezidenta Afroameričana, tak my môžeme mať ženu.

A ak by ste náhodou nevedeli,  kto je jej hovorcom, je to bývalý absolvent GLS Pavol Gmitter (maturoval v roku 1998). Keďže štyridsaťpäť minút ubehlo ako voda, museli sme sa chtiac - nechtiac rozlúčiť s pani Radičovou. Zaželala nám veľa úspechov v ďalšom štúdiu a teší sa na opätovné stretnutie niekedy nabudúce.  

 
                                                                                                                                                                                Anton Gbur, Daniel Džunda
                                                                                                                                                                                Gymnázium L. Stockela v Bardejove

Fotogaléria:

radicova2.jpgradicova3.jpgradicova4.jpg