VZÁCNA  NÁVŠTEVA  NA  GLS

Dňa 21. októbra sme na Gymnáziu L. Stöckela privítali vzácneho hosťa pána  Leonarda R. Grassley, konzula americkej ambasády v Bratislave a US Air Attaché (atašé pre letectvo v Bratislave). Pochádza z mesta Seattle v štáte Washington na západnom pobreží USA.

Dôvodom jeho návštevy bola prednáška na aktuálne témy diplomatických vzťahov medzi Slovenskou republikou a USA, ako aj samotného politického systému v jeho krajine. Po úvodných slovách prednesených po slovensky pokračoval pán L. R. Grassley  v jeho rodnej reči, čo bolo príjemnou výzvou pre všetkých prítomných študentov. Jedným z hlavných bodov jeho prezentácie bola téma blížiaceho sa zrušenia vízovej povinnosti voči USA. Vysvetlil dôvody rozhodnutia zo strany USA pre takýto krok, ako aj praktické využite bezvízového styku pre študentov.

Ďalšou z tém, ktorej sa venoval, boli prezidentské voľby v USA, ktoré sa budú konať už o niekoľko dní. Podrobne nám vysvetlil volebný systém v USA (ktorý je od toho nášho veľmi odlišný a pomerne komplikovaný), čo nám pomohlo porozumieť aktuálnym udalostiam v USA. Po skončení prezentácie odpovedal pán Grassley na niekoľko zvedavých otázok a následne prijal pár drobných darov, ktoré mu odovzdal riaditeľ školy RNDr. M. Tribus.

A čo sme si z toho odniesli my študenti? Okrem mnohých zaujímavých informácií sme boli vďaka zahraničnému hosťovi konfrontovaní s inou kultúrou a jazykom, čo bolo pre nás výnimočným zážitkom. Ostáva nám len veriť, že zaujímaví hostia a dobrí rečníci, akým bol náš hosť, k nám prídu aj nabudúce.

Zuzana Šottová, študentka Gymnázia L. Stöckela, 4.C

Leonard R. Grassley   foto2.jpg   foto3.jpg