Jedno mesto, tri národy, veľa kultúr alebo Gdansk 2008

Malbork

Po niekoľkoročných dobrých skúsenostiach s výmennými pobytmi medzi Gymnáziom E. Barlacha v Unne (Nemecko),  Liceom J. Kochanovského v Muszyne (Poľsko) a Gymnáziom L. Stöckela v Bardejove sa v tejto činnosti naďalej pokračovalo. Už po tretíkrát sa  zorganizovalo medzinárodné stretnutie, no (možno trochu nezvyčajne) nie na pôde niektorej z týchto škôl. Cieľom cesty všetkých účastníkov bolo staré poľské mesto Gdansk. Stretnutie sa nieslo v duchu hesla Jedno mesto, tri národy, veľa kultúr.

Hneď na úvod musíme poďakovať za skvelý program, ktorý zabezpečil, že sme sa celé dva týždne nenudili ani chvíľu. 24. júla v podvečer sme nasadli do vlaku v Muszyne, ktorý smeroval priamo do Gdanska. Cesta po Varšavu nebola dvakrát príjemná – pršalo, fúkalo a keďže nám ktosi celú noc otváral okno, prišli sme do cieľa celí mokrí. No odtiaľ sa to smerom na sever len a len zlepšovalo, až nás okolo deviatej ráno príjemne privítalo pražiace gdanské slnko. Po príchode sme si spravili krátku obhliadku mesta (počtom obyvateľov veľkého približne ako Bratislava) a v poobedňajších hodinách sme privítali skupinku Nemcov, ktorí prileteli ako poslední.

Nikdy by som nepovedal, že čas môže začať letieť až tak rýchlo. Nasledujúci deň sme sa rozdelili do skupiniek, ktoré pozostávali z členov všetkých troch krajín. Všetky skupiny sa potom zúčastnili na hre Stadtralley. Zadania tejto hry boli v troch jazykoch, takže ak sme chceli pochopiť úlohu, museli sme navzájom spolupracovať (ešteže sme vedeli aj po poľsky a nemecky). Cieľom hry bolo nájsť odpovede na otázky, ktoré sa týkali mesta, a tak sme v ten deň nabehali pár kilometrov a naučili sa po poľsky. Nebolo však „výhodné“ sa v ten deň úplne unaviť, lebo večer na nás čakalo ešte niečo výnimočné, a to otvorenie Dominikánskeho jarmoku (ide o najväčší jarmok v Európe, ktorý trvá mesiac). Slávnostný ceremoniál bol naozaj pompézny. Vystúpilo tam mnoho poľských spevákov a večer vyvrcholil obrovským ohňostrojom.

Súčasťou programu bol výlet loďou na Westerplatte – pamätníky, hroby a pamiatky z čias druhej svetovej vojny. Loďou sme prešli aj cez lodenice (Stocznia Gdańska V. I. Lenina), kde svoje pôsobenie začalo hnutie Solidarnošć. Mohli sme vidieť, ako sa vyrábajú lode, či počítať, koľko tisíc áut sa zmestí do transportnej lode. Navštívili sme nespočetné množstvo múzeí rôzneho zamerania, videli sme výstavy jantáru, výstavu Drogi do wolności, Solidarnošć, národné múzeum maliarstva, nezabudnuteľný hrad Malbork, ktorý bol sídlom križiakov, a absolvovali sme i prehliadku oceanéria. Prechádzali sme sa aj po miestach ako sú Park Oliwa (obrovský park, ktorý bol projektovaný podľa štýlu Versailles), či mólo v Sopote, ktoré je najdlhším mólom v Európe (viac ako 0,5 km do otvoreného mora). Zúčastnili sme sa aj na prehliadke mnohých kostolov, radnice mesta i iných významných historických budov a vypočuli sme si aj organové koncerty. Nezabudnuteľné boli prechádzky po pláži, kúpanie sa v príjemne teplom Baltskom mori a dlhé rozhovory pri západe slnka nad morom.Westerplatte

Mohli by sme o našom pobyte napísať veľmi veľa. Bolo by to však veľmi dlhé čítanie. Na záver ale môžeme skonštatovať, že to boli jedny z najkrajších prázdnin, aké sme kedy mali. Našli sme si množstvo nových kamarátov a zistili sme, že aj keď vyrastáme ďaleko od seba, máme mnoho spoločných záujmov. Počas tých dvoch týždňov sme si mysleli, že nám patrí svet a patrične sme na to boli hrdí. Až prišiel koniec, lúčenie a zopár sĺz. No je jasné, že sa nelúčime navždy a nie nadlho. Po predchádzajúcich skúsenostiach už vieme, že Európa nie je pre nás taká veľká, aby bola prekážkou v pokračovaní a budovaní týchto medzinárodných priateľstiev. Takisto sme sa naučili, že nie je dôležité, akej národnosti je človek, ale dôležité je práve to, aký je, a ako sa správa k ostatným.

Aj touto cestou by sme sa radi poďakovali našim pedagógom i všetkým, ktorí nám pripravili tento program. Nech je im odmenou, že nám všetkým umožnili získať množstvo krásnych zážitkov, na ktoré nikdy nezabudneme. Ďakujeme!

Autor článku a fotografií:

Igor Tomaško, Gymnázium L. Stöckela v Bardejove, 4.B