Dejepis slovenskej rockovej hudby

Dňa 28. októbra 2008 si nielen študenti, ale aj profesori Gymnázia L. Stöckela spríjemnili a oživili vyučovanie výchovným koncertom. Spoločnosť v hľadisku im robila aj ZŠ na Komenského ulici. Hudobno-zábavný program nazvaný Dejepis slovenskej rockovej hudby organizovala Umelecká agentúra V. Čekovského.

Pre mnohých študentov nebolo toto vystúpenie len spestrením vyučovania, ale aj možnosťou odreagovať sa, uvoľniť, prípadne si zatancovať, či zaspievať. Hudobníci hrali výlučne slovenské piesne napríklad od skupín Elán, Tublanka, Taktici, No Name, IMT Smile, Desmod, ale aj piesne Mira Žbirku, Richarda Műllera, Paľa Haberu, Pavla Hamela či Petra Cmoríka. Mohli by sme konštatovať, že tento koncert bol vhodný pre všetky vekové kategórie.

Názov Dejepis slovenskej rockovej hudbyvznikol práve preto, lebo slovenská rocková hudba má svoju históriu. Dôležitou (medzi vystúpeniami diskutovanou) témou boli telekomunikačné techniky, ktoré zmenili svet, a to hlavne internet. Reč bola o tom, že je pre ľudstvo veľmi dôležitý, ale zároveň nebezpečný pre tých, ktorí sú neopatrní, alebo nemajú žiadne obmedzenia či zábrany. Potom sa môže veľmi ľahko stať, že ľudia začnú strácať cit a nevnímajú už nič okolo nich. Neskôr z toho vznikajú rôzne závislosti.

Do mikrofónov však nerozprávali len hudobníci, ale aj študenti, ktorí sa dobrovoľne prihlásili. Keď mali šťastie a boli zavolaní dopredu, odpovedali aj na súťažnú otázku a získali tak rôzne sladké odmeny. Medzitým sa však nevyhli zopár otázkam o kladoch a záporoch už spomínaného internetu. Respondenti reagovali spontánne a prirodzene, ba niektorí sa nehanbili ani za svoj východniarsky prízvuk. S otázkami si respondenti poradili bez najmenších problémov. Koncert sa ukončil búrlivým potleskom študentov, ktorým si vyžiadali jednu pieseň naviac. Potom sa však skončilo „uvoľnenie“ a nastal čas vrátiť sa späť do školy s účelom vzdelávať sa...

Aj keď názory študentov na toto podujatie sú rôzne, celková atmosféra bola veľmi príjemná a inšpiratívna.

Barbora Šivecová,  študentka Gymnázia L. Stöckela, 1. C

foto1   foto2   foto3